
Ювілейні, ХХ Дні польської культури у Бердичеві були відзначені мистецькою подією – відкриттям у Музеї історії міста виставки «Ігнацій Ян Падеревський», присвяченої блискучому піаністу, який на зламі 19-20-го століть підкорив світ, обдарованому композитору, безкомпромісному політику й видатному громадському діячу, котрий мріяв про незалежну Польщу.
Тридцятого червня до виставкової зали Музею історії м. Бердичева завітали представники громадськості і місцевої влади та поважні гості, котрі приїхали розділити з жителями радість святкування чергової річниці з Дня народження міста. За сприяння Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці тут відкрили виставку «Ігнацій Ян Падеревський», що вже не вперше відвідує Бердичів. На стендах – фотоматеріали і документи сім’ї легендарної людини, яку називають «найвидатнішим музикантом серед політиків і найбільшим політиком серед музикантів».
Ігнацій Ян Падеревський – особистість, котра поєднала в собі іпостасі композитора, диригента, педагога, науковця, публіциста, громадського діяча, дипломата, здібного парламентаря і видатного політика. Він народився
6-го листопада 1860-го року в селі Курилівці Хмільницького району Вінницької області. У ранньому дитинстві Ігнацій Падеревський проживав у маєтку тітки на берегах річки Тетерева поблизу м. Чуднова. Там разом із сестрою Антоніною навчався грі на фортепіано. Обдарований підліток у 12 років вступив до Варшавського інституту музики і, закінчивши його, продовжив навчання у Берліні та Відні, звідки почався його шлях піаніста-віртуоза. Ігнацій Ян Падеревський об'їздив із концертами фактично весь світ. Турне Європою та США прославило музиканта, якого стали називати Марком Твеном від музики, «найвеличнішим Метром», «королем піаністів» і «чаклуном клавіш». А у Франції публіка іменувала харизматичного піаніста «паризьким левом». Він писав сонати для скрипки і фортепіано, відомі оркестри включали у свій репертуар його знамениті твори: оперу «Манру», симфонію «Полонія», «Польську фантазію» для фортепіано з оркестром та інші. У 1890-му році Ігнацій Ян Падеревський зміг здійснити свою мрію – придбати для батька та його родини садибу у центрі Волинської губернії – місті Житомирі – і не один раз до 1917-го року приїжджав сюди, на вулицю Подільську №12.
На початку 1910-х років Ігнацій Ян Падеревський починає брати участь у політичному житті Польщі, підтримуючи ідею її незалежності. У січні 1919-го видатний піаніст був обраний прем'єр-міністром і міністром закордонних справ відродженої Польщі. До останніх днів життя «чаклун клавіатури» не розлучався із фортепіано і відійшов у вічність 29-го липня 1941-го року…
Одинадцять університетів світу присвоїли йому титул «Honoriccausa» (почесний доктор). Ігнацій Ян Падеревський – володар титулів Лицаря Великого Хреста Польщі, Ордену Почесного легіону Франції, лорд Британської імперії. У багатьох містах різних країн на його честь споруджені пам’ятники, встановлені меморіальні дошки і відкриті Музейні кімнати.
Блискучий віртуоз дарував свою музику, поєднуючи артистизм із вишуканістю. Сучасники говорили: «Коли грає Падеревський, навіть вітер за вікном концертної зали зупиняється…» У Музеї історії міста Бердичева звучали аудіозаписи творів композитора, мелодії змушували відволіктися від буденності і розчинитися у музиці…
Бердичівський міський голова Василь Мазур привітав бердичівлян та представників польської делегації з відкриттям виставки на вшанування пам’яті Ігнація Яна Падеревського: «Його творчість поєднує два народи, поєднує польську та українську культури. Це постать , яка на довгі роки вписала своє ім’я до світової історії». Очільник міста передав подяку Генеральному Консулу Республіки Польща у Вінниці ДамянуЦярцінські за можливість ознайомитися з матеріалами експозиції. Теплі слова адресували присутнім віце-консул Йоанна Шеліга та друзі з міст-побратимів: мер м. Явора Еміліан Бера і Президент м. Сєдльце Анджей Ситник.
З побажаннями миру, добра та злагоди всіх запросили до перегляду виставки на честь польського композитора, народженого в Україні.