
16 травня в Бердичівському педагогічному коледжі відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Оноре де Бальзак: грані, інтерпретація, Україна», яка зібрала учасників із 26 міст України та з п’яти міст чотирьох держав (Німеччина, Польща, Словаччина, Білорусь). Загалом зголосилося брати в ній участь 148 чоловік (із них – 27 докторів наук і 64 кандидати).
З-поміж учасників – 17 викладачів і 16 студентів Бердичівського педагогічного коледжу.
Серед виголошених тем, представлених нашими викладачами, – «Психологічний аналіз особистісних деформацій у романі "Кузина Бетта" як індикаторів падіння суспільної моралі», «Концепт "сім’я" у творчості Оноре де Бальзака: традиції, цінності, паралелі», «Розвиток риторичної компетентності студентів на основі творів Оноре де Бальзака», «Феномен материнської любові в романі "Лілея долини"», «Конфлікт людини і середовища в романі "Кузен Понс"», «Ідеальне вбивство в романі "Кузина Бетта"», «Питання талановитої людини у творах Оноре де Бальзака: філософський аспект», «Логіка вчинків персонажів за романом "Кузен Понс"», «Вплив стилю життя на розвиток психосоматичних захворювань за романами Оноре де Бальзака», «Вплив світогляду Оноре де Бальзака на сприйняття письменником України».
Цікавими нам видаються студентські виступи «"Король Лір" В. Шекспіра і "Батько Горіо" О. Бальзака: спільне і відмінне», «Проблема благородства за повістю "Справа про опіку"», «Батьківський сценарій за романом "Батько Горіо"», «Постать жінки в контексті загальнолюдських цінностей за романом "Тридцятирічна жінка"», Філософія мистецтва в оповіданні "Невідомий шедевр"», «Інтрига за повістю "Червоний готель"».
Хочеться вірити, що скоро науці буде відоме ім’я Наталії Гудованої – випускниці коледжу, яка виступила з цікавою розвідкою «Епістолярій Оноре де Бальзака з іншими відомими митцями на тему літературного мистецтва». Доктор педагогічних наук Ганна Токмань (Переяслав-Хмельницький) саме Наталії запропонувала навчатися в аспірантурі.
Слово бердичівським науковцям.
Наталія Пучковська,викладач: «Ми, учасники конференції, пережили всі стадії креативного процесу – від фрустрації через інсайт до ейфорії. Змінилися не лише самооцінка, а навіть наше світосприймання. Це, безперечно, вплине на професійний та особистісний ріст усіх нас, зокрема і тих, хто має власний, перевірений роками досвід».
Алла Лагута, викладач: «Цікаво було познайомитися з Бальзаком. Я за короткий час прочитала багато, дуже хочу прочитати більше. До цього мене мотивували виступи учасників конференції. Скажу по правді, писати статтю в науковому стилі важко, але це захоплює!»
Єлизавета Лубківська, студентка: «Мені сподобалося, що в конференції брали участь не тільки знані і досвідчені науковці з усієї України, а й ми, студенти. Знаєте, це зобов’язує. До найменших дрібниць продумана організація роботи секцій. У моїй секції розгорнулася дискусія про материнство і батьківство, про виховання дітей у творах Бальзака. Для мене, як для майбутнього «дошкільника», це актуально».
Вікторія Палінкаш, колишня студентка: «Я приїхала із Закарпаття. Не приїхати не могла. Вразило все. Візьмімо, наприклад, оформлення приміщення. Починаючи від вестибюлю, де з постерів на вас дивиться Бальзак, і до актової зали та аудиторій, де проходили засідання конференції (тут виставлено прапори України та Франції). Це моя перша Міжнародна конференція. Я хочу ще! І неодмінно в Бердичівському педколеджі»!
Неповторну атмосферу конференції створювали фотозони «Старий Бердичів», «У творчій майстерні Бальзака», «Золота арка Оноре», «Мандруємо з Бальзаком», «На філіжанку кави до Бальзака» (автори Н. Ісмаїлова, Л. Кицак, О. Щербатюк, Л. Кравчук).
Яскравими та інформативними, довершеними були відео про Бальзака (оператор Максим Берелет, син студентки заочного відділення), буктрейлери (автори А. Бодарацька, І. Мисечко, Д. Рихтер).
У театральній вітальні брали участь талановиті актори-аматори Н. Дмитренко, Є. Бойко, Я. Пилипчук, О. Бондарчук (виконавці ролей в інсценізаціях за повістями «Полковник Шабер» та «Червоний готель»).
Група І-М представила проект «Говорить Франція» за повістю «Дім з котом, який грає в м’яча» (актори О. Бондарчук, С. Єфімов, В. Білозор, А. Бодарацька, Д. Рихтер, Х. Негода).
Креативну рекламу провели актори групи І-Б (класний керівник О. І. Гилярська).
З глядачами спілкувалися герої Оноре де Бальзака Ежен Растіньяк (Н. Данилюк), віконтеса де Босеан (І. Петрівська), Вотрен (О. Блащук), Гобсек (С. Тимощук), батько Горіо (Д. Зайдов), Анастазі де Ресто (К. Бубровська), Дельфіна Нусінген (С. Опанасюк), Анрієтта де Морсоф (В. Харчук), Аделіна Юло (Д. Мовчан), маркіз д’Еспар (П. Овсійчук).
Тричі до учасників виходив сам Бальзак (актори, що брали участь у сценах, – Д. Барановська, О. Захарчук, Л. Залінська, А. Стеценко).
Особливо гаряче вітали Бальзака у виконанні подружжя Сушків – Дмитра Казимировича та Олесі Вікторівни.
Конференція відкрила імена Вікторії Олійник (ця студентка педагогічного коледжу створила 42 ілюстрації до творів Бальзака), Анни Вільчинської (дизайнера, автора низки робіт, виконаних у техніці комп’ютерної графіки). Дівчат запрошують до співпраці у створенні підручників нового покоління із зарубіжної літератури (запрошення зробили науковці з Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова).
Вікторія Олійник: «Я вдячна всім тим, хто допоміг мені реалізувати проект «Оноре де Бальзак в ілюстраціях Вікторії Олійник» і профінансував альбом. Це перша сходинка в моїй мистецькій кар’єрі».
Анна Вільчинська: «Я жила Бальзаком, певне, півроку. Зреалізувала те, що хотіла. Вдячна організаторам конференції за постійну і надійну підтримку. Так, я запропонувала зробити подарунки гостям – вишукані конверти, стікери, листівки, наліпки (усе це фіксує інформацію про Бальзака і мотивує до читання його творів). І це було зроблено. Бачила, як учасники конференції розглядають мої постери, фотографуються на їхньому фоні. Це приємно. І водночас зобов’язує».
Оргкомітет вдячний за допомогу в проведенні конференції директору коледжу А. Лейчук, заступнику директораз гуманітарних питань Н. Ісмаїловій, профспілці коледжу (голова – Л. Будаківська), студентській раді (голова – А. Бабич), викладачам Т. Заблоцькій, А. Лагуті, З. Малютенко, М. Данилюк, І. Пушкарук та В. Бабію.
Особливу подяку за фінансування заходу висловлюємо ГО «Центр розвитку Бердичева» (голова Б. Кицак).